سرمایه‌گذاری مایکروسافت بر روی 5G فناوری که ممکن سلامت ما را تهدید کند!

توسط : Lunapars تاریخ :‌ 23 آبان 1397, 19:50 بازدید : 519 دسته بندی : بلاگ


۵جی، به عنوان تحولی در شبکه‌های موبایل، قرار است تجربه ما از فناوری را تغییر دهد. ۱جی، انتقال صدا را به شبکه موبایل آورد. ۲جی معرف انتقال متن بود. ۳جی سرعت را افزایش داد و امکان استفاده از موسیقی و ویدیو را فراهم کرد. ۴جی در واقع سرعت ۳جی را ۱۰ برابر بیش‌تر کرد. اما ۵جی قرار است تحولی واقعی باشد.

کارشناسان می‌گویند ۵جی با توجه به ممکن ساختن ماشین‌های متصل، هوش مصنوعی پیشرفته، کنترل راه دور سلامت، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی پیشرفته، تغییراتی بنیادین را در پردازش موبایلی به وجود می‌آورد.

شبکه ۵جی با نرخ تاخیر بسیار پایین همراه خواهد بود( Latency به مدت زمان رفت و آمد یک سیگنال از فرستنده به گیرنده و سپس به فرستنده، می‌گویند ). در عین حال فناوری ۵جی ظرفیت فوق‌العاده بیش‌تری برای اتصال دستگاه‌های مختلف دارد. این ظرفیت و سرعت بسیار بالای شبکه به دستگاه‌های هوشمند اجازه می‌دهد علاوه بر ارتباط با فرستنده، با یکدیگر نیز در تماس بوده و از ظرفیت شبکه برای تصمیم جمعی (در صورت وجود هوش مصنوعی مانند خودروهای هوشمند در یک بزرگراه) استفاده کنند. وجود یک چنین ظرفیتی در شبکه برای مایکروسافت و سرویس‌های مطبوع آن مانند: اژور، اِج، اینترنت اشیا، رایانه‌های همیشه متصل، هوش مصنوعی، واقعیت ترکیبی . سرویس استریم بازی ایکس‌کلاود، حیاتی است.

با وجود تمامی مزایایی که ۵جی به همراه دارد، این مزایا هزینه‌هایی را هم به ما تحمیل می‌کند. بسیاری بر این باورند که ۵جی از امواجی با طول موج به مراتب کم‌تر از سایر فناوری‌های حال حاضر نیاز به تعداد زیادی آنتن در نقاط مختلف دارد و این تعداد آنتن به ما، جانوران و محیط زیست، آسیب می‌رساند. البته بیش‌تر این فرضیه‌ها از سوی افرادی که سابقه ترس از فناوری و تئوری بافی توطئه دارند، مطرح می‌شده است. اما هشدار در برابر فناوری ۵جی جدیدا از جوامع علمی نیز شنیده می‌شود.

در سپتامبر سال گذشته، ۱۸۰ دانشمند از اقصی نقاط جهان با امضای یک بیانه، خواستار توقف نصب آنتن‌های ۵جی شده و در باره آسیب‌های آن هشدار دادند.

۵جی از بازه‌ای از امواج استفاده می‌کند که آن‌ها را امواج میلی‌متری می‌نامیم. در واقع استفاده از این امواج با طول موج کوتاه ( فرکانس بالا ) باعث می‌شود چنین سرعت و ظرفیتی در شبکه ۵جی ایجاد شود و این درست برخلاف امواجی است که هم‌اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنیم. گرچه امواج ۵جی نمی‌توانند در مسیرهای طولانی انرژی خود را حفظ کنند و در عبور از اجسام سخت نیز عملکرد خوبی ندارند. ساختمان‌ها، درختان، تیرهای چراغ و حتی برگ‌ها در امواج ۵جی اختلال ایجاد می‌کنند.

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، امواج میلی‌متری را باید با تعداد آنتن‌های بالا، از ارتفاع کم ارسال کرد و این یعنی بایستی بر روی هر جسم بلندی در شهر، به فاصله کم، آنتن نصب کرد. نصب آنتن با این فاصله کم، باعث شده است که آنتن‌ها در دید عموم بوده و ایجاد نگرانی کند. در شهرهای کوچک هم به جای نصب دو یا سه آنتن بزرگ بایستی تقریبا به فاصله هر ۱۰ تا ۱۲ خانه یک آنتن نصب کرد.

نگرانی‌هایی که افراد مختلف از وجود آنتن‌های زیاد، برای افراد به وجود می‌آید عبارتند از:

خطر ابتلا به سرطلان
ایجاد اضطراب به خاطر امواج
افزایش رادیکال‌های آزاد
آسیب‌های ژنتیکی
آسیب در ساختار و عملکرد سیستم زاد و ولد
آسیب در یادگیری و حافظه افراد
آسیب‌های عصبی

اعتراضات گسترده می‌شودعلاوه بر ۱۸۰ دانشمندی که از ۳۵ کشور مختلف خواهان جمع‌آوری این فناوری شده بودند، تعداد ۲۳۰ دانشمند دیگر از ۴۱ کشور جهان نیز با استناد به تحقیقات انجام شده در زمینه آثار مخرب میدان‌های الکترومغناطیس غیر آیونی درخواستی را مطرح کردند. پیشنهادات آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

بچه‌ها و بانوان باردار محافظت شوند.
دستور‌العمل استفاده و توسعه برای ۵جی تدوین شود.
تولیدکنندگان ملزم به ایمن‌سازی دستگاه‌های خود شوند.
به مردم در مورد تمامی خطرات ناشی از این فناوری اطلاع‌رسانی شود.
شاخه تخصصی در پزشکی در زمینه مقابله با آثار چنین فناوری تشکیل شود.
دولت‌ها موظف به اختصاص بودجه برای تحقیق در مورد آثار میدان‌های مغناطیسی شوند.
رسانه‌ها رابطه خود با صنایع نافع در این پروژه را قطع کنند.
مناطق عاری از تشعشع ایجاد شود.

با وجود هشدار از طرف جوامع علمی قابل احترام در مورد مضرات زیست محیطی و خطرات سلامتی، چرا مایکروسافت، کوآلکام و اپراتورهای تلفن‌همراه بدون توقف به سمت ۵جی حرکت می‌کنند؟ایالات متحده آمریکا، رقابت شدیدی را با دیگر کشورها از جمله چین، برای به دست گرفتن رهبری، انقلاب ۵جی، دارد. و در این میان میلیاردها دلار سود حاصل از توسعه نهایی این فناوری و سرمایه عظیمی که این فناوری به صنعت موبایل تزریق می‌کند، غیرقابل چشم‌پوشی است. کشورها می‌خواهند مردم را از سر راه توسعه فناوری کنار بزنند.

بخش مایکروسافت کلاود که در حال حاضر به صدها کسب و کار خدمات رسانی می‌کند، می‌تواند با استفاده از فناوری ۵جی در بخش‌های اینترنت اشیا و پلتفرم ماشین‌های متصل، افزایش ظرفیت قابل ملاحظه‌ای را تجربه کند. سرویس استریم بازی ایکس‌کلاود نیز از کاهش نرخ تاخیر ۵جی بهرمند خواهد گردید. هوش مصنوعی نیز که از برنامه‌های اصلی این شرکت است با وجود ۵جی فراگیر خواهد شد.

مایکروسافت، کوآلکام و اپراتورهای تلفن‌همراه، کیسه بزرگی را برای سود حاصل از ۵جی دوخته‌اند و به همین خاطر مسائل مربوط به محیط زیست و سلامت در اولویت‌های آنان جایی ندارد. FCC نیز ( کمیسیون ارتباطات فدرال که رگولاتور صادرکننده مجوز برای ابزارهای ارتباطی است ) کار را برای فرمانداری‌های فدرال راحت کرده و تصمیم‌گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از این فناوری را به ایالت‌ها ( ایالت‌های آمریکا خودمختار هستند و در مورد اجرا یا عدم اجرای قوانینی که به صورت فدرال تصویب نشده‌اند، آزادی عمل دارند ) سپرده است.

برای عاشقان فناوری داستان ۵جی معمولا در سرعت بیش‌تر و قدرت فراوان آن برای هوش مصنوعی و یا لذت تماشای واقعیت مجازی یا افزوده به صورت زنده، خلاصه شده است و اصولا کسی از آثار کلی آن بر سلامت کودکان، خانواده‌ها و محیط زیست صحبت نمی‌کند. اما همان‌طور که همیشه شنیده‌اید، هر سکه‌ای دو رو دارد و این تازه اول داستان است.
کلیه حقوق مالی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به شبکه ارتباطات لوناپارس می باشد.
2019 © Copyright & All Right Reserved By Lunapars Internet & Voip Service Provider

شبکه لوناپارس عاملیت رسمی فروش کشوری اینترنت و تلفن ثابت آسیاتک به شماره مجوز FCP 100-94-16 و عضو گروه شرکت های آرین رسانه پارس به شماره مجوز 66-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور

انصراف